פתיחת סתימות

פתיחת סתימות יעילה

שנם שני סוגים עיקריים של אינסטלציה הקובעים את תצורת ירידת המים באסלה. כאשר אנחנו מדיחים את המים רב האסלות הישראליות שואבות במקביל את התכולה הנוכחית שקיימת באסלה ומחליפה אותה במים נקיים חדשים. המים המלוכלכים נשטפים אל הביוב ומתחילים במסעם עם יתר מי השפכים מפתחי ניקוז אחרים. אפשרות אחרת להדחת אסלה היא מילוי מים נקיים באסלה ואז שאיבה של הכול יחד. כך או כך כל תכולת האסלה נשטפת אל תוך אותה צנרת ביוב וניתן לבצע בשירותים שימוש חוזר. הבעיה מתחילה כאשר המים אינם נשטפים ויש צורך בפתיחת סתימות אל מנת להחזיר את השירותים לפעילות תקינה.

פתיחת סתימות

אותה צנרת ביוב מורכבת מסדרת צינורות המחוברים זה לזה בעזרת חיבורים, אומים וכיוצא באלה. עוביים של הצינורות במערכת האינסטלציה אינם עבים במיוחד ולכן בכל פעם שאנו משליכים אל האסלה חפצים גדולים, בדים וכדומה, הם נתפסים בנקודה מסוימת בצנרת ויוצרים סתימה. פתיחת סתימה שכזו יכולה להיות פשוטה מאוד או מסובכת מאוד, בתלות של המוצר שגורם לסתימה ובעומק הצנרת בה הוא נתקע.

פתיחת סתימות

סוגי פתיחת סתימות

ישנם שני סוגים עיקריים של פתיחת סתימות כאשר אחת מבוססת על משיכת החפץ החוצה והשנייה על דחיקתו פנימה. במקרה ואף שיטה של פתיחת סתימות לא מאפשרת זרימה טובה לביוב נאלץ להשתמש בשיטות קיצוניות יותר כמו החלפת הצנרת.

  • דחיקת הסתימה – אפשרות זו היא האפשרות הפחות מומלצת בין השתיים. הכוונה היא על ידי יצירה של לחץ אוויר או לחץ מים גבוה מאוד, העצם שגורם לסתימת הביוב יילחץ כלפי חוץ וימשיך במסעו בצנרת הביתית עד שיגיע אל הביוב. שם הצינורות רחבים יותר ועבים יותר ויכולים לתפקד מבלי שפריטים כאלה יסתמו אותם. הבעיה נוצרת כאשר הלחץ דוחק את העצם להמשך הצנרת אך לא מצליח לפלוט אותו לגמרי, ובמקרה כזה כבר לא ניתן להגיע אליו, והחלפת צנרת הופכת לבלתי נמנעת.
  • משיכת העצם החוצה – אפשרות אחרת היא אפשרות שכנראה פחות נעימה לעין אך יעילה הרבה יותר. במקרה כזה בעזרת וו מיוחד, צינור עם שאיבת ואקום ושיטות אחרות, מגיעים אל העצם שגרם לסתימה ומושכים אותו החוצה. כך אותה פתיחת סתימות היא וודאית ואנו יכולים להיות רגועים שהאסלה חוזרת לתפקד כרגיל.

לסיכום, ישנם מספר סוגים של פתיחת סתימות, וחשוב מאוד להיוועץ באינסטלאטור מוסמך לפני שמחליטים לבחור בשיטה אחת או אחרת.