שירותי דפוס

דפוס

מתי לאחרונה נתקלתם בשירותי דפוס? יותר נכון מתי השתמשתם והצרכתם לשירותים אלו? ישנם אנשים רבים אשר אינם מבינים למה קיימים בתי הדפוס? כמה כבר אנשים מזמינים עבודות דפוס.

לפני כמה שנים, היה סיפור ידוע ולא נעים כלל, הוא התרחש בירושלים. הייתה מחלוקת ידועה בין שני נותני שירותי דפוס, ויכוחם העיקרי היה כזה: שני בתי הדפוס עסקו בהדפסת מודעות אבל לידיעת הציבור. הדפסת מודעות אבל מכניסות סכום רב, בפרט בעיר כמו ירושלים שאז יש צורך להדפיס כל מודעה לפחות כפול שישים פעמים. ירושלים הינה עיר בירה וענקית, על מנת שידעו בכל השכונות הרחוקות על פטירת אדם יקר, יש צורך בהדפסה מוגברת. מה שהתרחש אז, היה כך: אחד מבתי דפוס המדוברים החליט לשים קץ לתחרות בין השניים. (אם תגידו מה נפלא, אז נשיב לכם בפה מלא, זה היה מכוער נורא.) בית הדפוס השכיר אדם שהוא ממונה על ידיעת פטירת אנשים עוד לפני הפרסום האנושי מפה לאוזן. הרווח מכך הוא גדול, כיוון שכאשר משפחה נמצאת במצוקה, מצב צער. היא אינה מתקשרת ישירות לבית דפוס כיוון שכל האבלים מבולבלים נורא.

 

שירותי דפוס

אך אם אחד מעובדי בית הדפוס מחייג אל המשפחה בשעה כזו, הם קופצים על המציאה ונענים לבקשתו. להזמין מהחברה בה עובד, שירותי דפוס – הדפסת מודעות אבל לידיעת הציבור.

בעצם מה עשה מנהל בית הדפוס? ניצל את החולשה בה עומדת המשפחה שבצער על ידי שנתן להם הצעת מחיר הרב יותר יקרה מסכום הרגיל בשוק, אך כיוון שעיני ולבבות בני המשפחה בל איתם, אלא בעולם האבלות, אפילו לא טורחים לברר כמה עלות ההדפסה.

בתחילה תהליך זה הלך יפה מאוד, עד אשר בית הדפוס המתחרה שם לב כי משפחות ששנים היו אצלו מספר ראשון בהזמנות, עזבוהו והזמינו מבית דפוס אחר. כמובן שלאחר ברור קצר עלה מנהל שירותי הדפוס על המוקש שהכינו עבורו מבעוד מועד. או אז, שמחה וששון בכל ירושלים, לעג וקלס, רכילויות ודבורים אסורים נאמרו על שני בתי הדפוס, מפחיד מה שהכסף עושה לבני אדם. שירותי דפוס, מבט ירושלמי תוסס…